Xگروه بین المللی HSE IRAN
گروه بین المللی ایمنی بهداشت

سلطان معرفت یاعلی ابن موسی الرضا(ع) :: آپولو یک فیلم خیالی
 
چت روم
نام:
ایمیل:
پیام:
وضعیت آب و هوا


اوقات شرعی
آپولو یک فیلم خیالی
آسوشیتدپرس» گزارش داد: در چهلمین سالگرد به اصطلاح سفر انسان به کره ماه توسط آپولو یازده و به دنبال آن، سفر چهارده فضانورد از سال 1969 تا سال 1972 که نهایتا با آپولو 17 این سناریو به پایان رسید، اکنون ناسا پس از چهل سال اعلام کرده است که در سال 2020 قصد فرستادن فضانورد به کره ماه را دارد.
استودیوی ‌هالیوودی «ویزارد» ـ سازنده فیلم معروف کازابلانکا ـ می‌گوید: نسخه‌هایی از فیلم فرود فضانوردان آمریکایی به کره ماه را در اختیار دارد و حتی می‌تواند به گونه‌ای این فیلم را ویرایش کند که برای بینندگان تلویزیونی در تاریخ بیستم جولای سال 1969 نیز آشکارا باشد، آنها می‌گویند بر چهار نسخه کپی که ناسا در اختیار آنها گذارده بود، کار کرده‌اند.
بنا بر این گزارش، «دیک نفتزگر»، مسئول این پروژه در ناسا ادعا می‌کند که هیچ چیزی ساخته و یا آفرینش نخواهد شد، اما نخستین نسخه ویرایش شده این فیلم بازتاب نور خورشید را بر بدن «نیل آرمسترانگ» روشن‌تر از گذشته نشان می‌دهد.
در این ویدئو همچنین نشان داده می‌شود که آرمسترانگ از نردبان پایین می‌آید و «بوز آلدرین» در پی او از نردبان پایان آمده و به ماه قدم می‌گذارند.
 
ناسا ادعا می‌کند که در دهه هفتاد میلادی بیش از دویست هزار نسخه را از فیلم‌ها گرفته شده از فضانوردان پاک شده‌اند.
«داگلاس برینکلی»‌، استاد تاریخ دانشگاه رایس می‌گوید که این خیلی عجیب است که سازمان ناسا این اسناد بسیار مهم را که از مهمترین اسناد قرن بیستم به شمار می‌رود، در اختیار ندارد و اعلام می‌کند که نوارها ناپدید شده‌اند.
آقای برینکلی می‌گوید: ممکن است نوارهای ضبط و ویرایش شده خوب باشند، اما وقتی که شما روی موضوعات تاریخی مطالعه می‌کنید، بهتر است که اصل آن را داشته باشید.
بنا بر این گزارش، کمپانی که فیلمهای‌ هالیوودی «ایندیانا جونز» را می‌سازد و آخرین آن ـ مهاجم‌ ـ از این سری فیلم‌ها نیز ساخته شده است، یکی دیگر از همکاران ناسا برای ویرایش فیلم‌های سفر به ماه است، ضمن آنکه فیلم آپولو یازده که سیاه و سفید بوده، قرار نیست به صورت رنگی نمایش داده شود و زمینه ماه همچنان خاکستری نمایش داده می‌شود.
این گزارش می‌افزاید: قرار است این استودیو فیلم سازی ‌هالیوودی از چهار فیلم استفاه کند: نخست فیلم گرفته شده تلویزیون «سی.بی.اس» آمریکا، فیلم گرفته شده از آرشیو ملی آمریکا، یک فیلم گرفته شده توسط گروه استرالیایی و همچنین یک فیلم برداشته شده از یک مانیتور تلویزیونی.
نکته مهم آن‌که بنا بر خبر آسوشیتدپرس که «فیلم‌های مذکور در استودیوهای‌ هالیوود ویرایش می‌شوند»، می‌توان این فرضیه درباره ناسا که سفر به ماه در یکی از استودیوهای ‌هالیوودی تهیه شده است را به یقین نزدیک می‌کند.
گفتنی است، در سال 1969 در حدود 40 درصد از فیلم‌هايی که توسط فضانوردان از سطح ماه و دیگر اعمالشان به زمین فرستاده شده بود، در تبدیل ویدئوی فیلم‌ها از بین رفتند، اما آنها ادعا می‌کنند که ناسا فیلمهای دیگر را از آپولوهای دیگر که به فضا فرستاده به نحو دیگری ذخیره کرده است.                                           
نگیزه‌های ارائه شده از طرف ایالات متحده و ناسا 
آن‌هایی که تصور می‌کردند فرودها ساختگی هستند، دربارهٔ انگیزه ناسا و دولت فدرال ایالات متحده آمریکا چندین تئوری بیان کردند. سه تئوری اصلی در پایین ذکر شده‌است.
مسابقه فضایی
دلیل اصلی مسابقه برای رسیدن به ماه جنگ سرد بود. دولت ایالات متحده آن را حیاتی می‌پنداشت و گمان می‌کرد با این اتفاق می‌تواند برنده رقابت فضایی با اتحاد جماهیر شوروی شود. رفتن به ماه خطرناک و پر هزینه است، همان‌طور که رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، جان اف. کندیعبارت مشهور خود را این‌گونه بیان کرد که ایالات متحده به این دلیل تصمیم به رفتن گرفته‌است که سخت است.
فیلیپ پلینت، افشاگر تئوری فریب، در کتاب خود فضانورد بد بیان می‌کند، که اگر ایالات متحده تلاش به فرودی جعلی بر روی ماه می‌کرد، شوروی‌ها –با وجود برنامه ماه خود، یک شبکه اطلاعاتی گسترده و انجمن علمی نیرومند توانا در آنالیز ناسا- به نادرستی گریه می‌کردند،بخصوص بعد از آنکه برنامه خود آن‌ها شکست خورد. اثبات جعلی بودن می‌تواند پیروزی بزرگی برای شوروی به حساب آید. نظریه‌پرداز توطئه، برت سیبرل، پاسخ داد، "شوروی تا اواخر سال ۱۹۷۲، توانایی دنبال‌کردن فضاپیماها را نداشت، و بعد از آن که به این توانایی دست یافت، سه مأموریت آپولو آخر به‌طور ناگهانی لغو شدند. "
در واقع، شوروی فضاپیمای بدون سرنشین را از سال ۱۹۵۹ به ماه فرستاد، و در سال ۱۹۶۲، دو ردیاب فضایی در آی‌پی-۱۵ اوسورییک و آی‌پی-۱۶ یفپاتوریا معرفی شدند، در حالی که ایستگاه مخابراتی ساترن به آی‌پی-۳، ۴ و ۱۴ افزوده شده بود، مورد آخر، شعاع ۱۰۰ میلیون کیلومتری را پوشش می‌دهد. اتحاد جماهیر شوروی مأموریت‌های آپولو را در «لشکر انتقال فضایی»، که مملو از جدیدترین تجهیزات جمع‌آوری اطلاعات و نظارت بود، ردیابی می‌کرد. وازیلی میشین، در مصاحبه‌ای با مقاله «برنامه ماهی که پر از شک و شبهه است»، بیان کرد که بعد از فرود آپولو به چه ترتیب برنامه‌های شوروی برای سفر به ماه کاهش یافت.همچنین، هیچ چیز غیرمنتظره‌ای دربارهٔ توقف‌های مأموریت آپولو وجود ندارد که به دلیل کمبود بودجه، در ژانویه و سپتامبر سال ۱۹۷۰ اتفاق افتاد.[۵۸]
بودجه و اعتبار ناسا
گفته می‌شود که ناسا برای جلوگیری از تحقیر شدن و اطمینان از بودجه داشتن، فرودها را بازسازی کرده‌است. ناسا برای سفر به ماه حدود ۳۰ میلیارد دلار بودجه دریافت کرد، و بیل کیسینگ در کتاب خود بیان کرد که این پول به جیب خیلی‌ها رفته‌است. از زمانی که بسیاری از نظریه پردازان توطئه باور داردند که در آن زمان، امکان فرود بر ماه وجود نداشت، آن‌ها بیان کرده‌اند که فرود ساختگی بر روی ماه برای تحقق بخشیدن به گفته کندی بود، «قبل از پایان این دهه، انسان بر روی ماه فرود خواهد آمد و به سلامت به زمین برخواهد گشت.» در حقیقت ناسا برای کنگره آمریکاهزینه آپولو را ۲۵. ۴ میلیارد دلار را ارائه داده بود.
ماری بنت و دیوید پرسی در کتاب ماه تیره: آپولو و افشاگران بیان کرده‌اند که با وجود تمام خطرات شناخته شده و ناشناس، ناسا نمی‌توانست تحقیر عمومی مرگ فضانوردان در ماه را که به صورت زنده پخش می‌شد، تحمل کند. بعد از دست رفتن تمام خدمه آپولو ۱ در اثر آتش‌سوزی در یک تست، ناسا متحمل حجم عظیمی از تحقیر عمومی و مخالفت سیاسی شد و در نتیجه تیم مدیریت ارشدش به وسیله مجلس سنا و مجلس نمایندگان مورد پرس‌وجو قرار گرفت. همچنین، فرود در تلویزیون پخش نشد.
جنگ ویتنام
در سال ۲۰۰۹، شبکه آمریکایی دوستان هم‌میهن، بیان کرد که فرودها به دولت ایلات متحده کمک کرد تا توجه افکار عمومی را از جنگ نامحبوب ویتنام دور کند؛ و همچنین به‌طور ناگهانی و هم‌زمان با پایان دخالت آمریکا در جنگ، فرود بشر بر ماه پایان یافت.در حقیقت، پایان فرودها اتفاقی نبود، (مسابقه فضایی را در بالا ببینید)، و به هیچ طریقی به پایان مداخله ایالات متحده در ویتنام مربوط نمی‌باشد. این جنگ یکی از چند بودجه فدرالی بود ناسا در آن‌ها رقابت می‌کرد؛ بودجه ناسا در ۱۹۶۶ به حداکثر مقدار خود رسید و در سال ۱۹۷۲، ۴۲٫۳ درصد کاهش یافت.] با وجود طرح‌های جاه طلبانه مانند ایستگاه فضایی ثابت و سفر انسان به مریخ، پروازهای نهایی کنسل شدند.

تاریخ انتشار: 1397/11/19 || بازدیدها: 0
نظرات

پست نظرات
نام:


ایمیل:


عنوان:


نام سایت:


نظرات:

كد:


پانل کاربران
فراموشی کلمه عبور
عضویت
نظر سنجی
آمار سایت

» بازدید امروز : 161
» بازدید دیروز : 239
» بازدید هفتگی : 400
» بازدید ماهیانه : 10903
» بازدید سالانه : 106511
» کل بازدیدها : 736933